Diagnostyka i Fizjoterapia osób starszych

Manus sapiens potens est
(Ręka myśląca ma wielką moc)
Cele kursu
- Proponowany kurs ma na celu wyposażenie Fizjoterapeutów pracujących z seniorami w praktyczne umiejętności diagnostyczne, które pozwolą dobrać optymalną metodę terapii. Szkolenie wyposaża w konkretne techniki manualne i reedukacji wzorców ruchowych, które zapewnią podopiecznym utrzymanie maksymalnej sprawności do późnych lat życia (m.in. praca z wzorcami ruchu, elementy koncepcji Bobath, Kaltenborn czy TM osteopatycznej).
- Bardzo istotnym elementem szkolenia jest praca z motywacją pacjenta i umiejętnością dobrania takich ćwiczeń by przeciwdziałały najczęściej występującym dolegliwościom starszego wieku, m.in. zaburzeniom równowagi, zapaleniu płuc, pęcherza czy bólom odcinka L-S kręgosłupa.
- Kurs uwzględnia studium przypadków w miejscu pracy Kursantów. Zakres merytoryczny i praktyczny jest skupiony na problemach, z którymi w swojej pracy najczęściej spotykają się Kursanci, przykładowo na: objawach Parkinsonizmu, choroby Alzheimera, SM, Osteoporozie, chorobom autoimmunologicznym, zespołom kręgosłupowym, dolegliwościom neurologicznym, kardiologicznym i onkologicznym.
Korzyści z perspektywy seniora to
- Współpraca z metodą leczenia zgodną z potrzebami i możliwościami pacjenta.
- Likwidacja źródła dolegliwości bólowych i stanów zapalnych.
- Zwiększenie sprawności ruchowej i stymulowanie do powrotu do normalnej aktywności.
- Wzrost motywacji i pozytywny wpływ na samopoczucie pacjenta.
Jak prowadzony jest kurs?
- Przed szkoleniem prowadzony jest wywiad z Kursantami odnośnie dolegliwości ich pacjentów. Dzięki temu prowadzący kładą akcent na te aspekty terapii i automobilizacji, które najbardziej wesprą ich pracę.
- W małych grupach do sześciu par na jednego prowadzącego.
- Istnieje możliwość przeprowadzenia terapii pacjentów w miejscu pracy Kursantów za zgodą ich podopiecznych.
Umiejętności związane z kursem
- Po ukończeniu kursu uczestnik posiada usystematyzowany sposób postępowania w czasie prowadzenia wywiadu i diagnostyki. Potrafi prowadzić wywiad w sposób logiczny i uporządkowany, badać funkcjonalnie i palpacyjnie pacjenta.
- Uczestnik po ukończeniu kursu potrafi oceniać i różnicować między objawami pochodzącymi z układu ruchu, od tych z innych układów i narządów. Potrafi samodzielnie dokonać oceny stan pacjenta, jak i odczytać przeciwwskazania do leczenia.
- Uczestnik potrafi wykonać zaprezentowane techniki manualne, jak i korygować patologiczne wzorce ruchu pacjenta.
- Uczestnik posiada wiedzę o drogach przenoszenia napięć w obrębie układu ruchu.
Zakres szkolenia i cena:
20-godzinny zakres szkolenia obejmuje minimum 80% pracy praktyki.
Cena
1200 zł to cena jednego modułu. Istnieje możliwość zniżki na kurs ze względu na:
- miejsce organizacji w siedzibie pracodawcy Kursantów.
- liczbę kursantów powyżej 7 osób.
- dotacje ze względu na przeciwdziałanie covid-owe.
Prowadzący
dr Paweł Cyrek
od przeszło 10 lat fizjoterapeuta i terapeuta manualny. Specjalizuje się w leczeniu pacjentów po urazach i przeciążeniach, z bólami głowy i dolegliwościami układu pokarmowego oraz w pracy z różnymi schorzeniami związanymi z wiekiem. Szczególną uwagę przywiązuje do badania i dokładnej diagnostyki. Prowadzi m.in. analizy chodu, biegu i prawidłowych wzorców ruchowych w slow motion. Opinie jego pacjentów znajdują się na stronie ZnanyLekarz.pl
Twórca szkoleń dla fizjoterapeutów z zakresu terapii manualnej dla seniorów i treningu stabilizacji. Opracował autorską koncepcję treningu funkcjonalnego akcentującego wzrost motywacji i troskę o samopoczucie pacjentów.
Ceni czas z rodziną, szczególnie ze swoimi dwiema siostrzenicami.
W wolnym czasie pływa, tańczy swinga i chodzi po górach. Miłośnik podróży do krajów nieprzesiąkniętych kulturą zachodnią.