Diagnostyka funkcjonalna i Terapia Manualna. Studium przypadków.
Najważniejszymi założeniami kursu są:
- Maksymalnie 5 par na jednego prowadzącego, aby każdy z uczestników mógł kilkukrotnie i dokładnie powtórzyć daną czynność lub technikę.
- Nauka "protokołów postępowania” porządkujących kolejność i sposób diagnozowania pacjenta.
- Omówienie dysfunkcji na przykładach pacjentów oraz osób biorących udział w kursie.
Organizator dokłada starań, aby na kursie pojawiali się lekarze lub osteopaci, sprawujący opiekę dydaktyczną i służący kursantom swoim doświadczeniem. W czasie I modułu kursu swoją obecność potwierdził lekarz ze specjalizacją ortopedii i traumatologii (patrz niżej w: Prowadzący).
Uczestnicy otrzymają w materaiałach dodatkowych protokoły, porządkujące kolejność i sposób diagnozowania pacjenta. Wiedza kliniczna przekazywana kursantom pozwala także na zdobycie umiejętności różnicowania przyczyn dolegliwości między układowymi, a tymi które pochodzą z układu ruchu.
Prowadzący kładą akcent na holistyczną pracę z organizmem, integrującą wiedzę z zakresu osteopatii, terapii powięziowej, medycyny klinicznej oraz szeroko pojętej terapii manualnej (m.in. szkoły TM Kaltenborn-Evient, Cyriax, IFOMPT, Mulligan czy PNF). Podejście to gwarantuje nie tylko zniwelowanie objawu dysfunkcji, lecz także dotarcie do jej przyczyny.
Koszt jednego modułu kursu to 500zł dla studentów (za pośrednictwem sfinansowania sali przez CM da Vinci w Krakowie) oraz 700 zł dla fizjoterapeutów.
Kurs posiada akredytację systemu Fundacji VCC uznawaną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, co umożliwia 80% dofinansowanie dla fizjoterapeutów (https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/.). Wniosek o jego dofinansowanie należy złożyć w Urzędzie Pracy w swoim miejscu zatrudnienia lub przez: Baza Usług Rozwojowych
80-godzinny kurs stanowią trzy moduły Terapii manualnej oraz jeden moduł Diagnostyki wzorców ruchowych i Stabilizacji stawów.
- MODUŁ I: Odcinek lędźwiowo-krzyżowy, przepona i struktury miednicy, staw biodrowy. Układ pokarmowy i moczowo-płciowy. 31.05 do 1.06.2019 r. (Zapisz się przez formularz obok). Plan Modułu I
- MODUŁ II: Odcinek piersiowy, żebra, obręcz kończyny górnej. Odcinek szyjny kręgosłupa, głowa. Układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. 4-5.10.2019. Plan Modułu II
W przypadku pytań, prosimy o kontakt pod adresem mailowym: biuro@rehabilitowac.pl lub telefonicznym pod numerem: 788 588 488.
Prowadzący
dr Paweł Cyrek
Fizjoterapeuta, od 5 lat skuteczny terapeuta manualny w Krakowie. Obecnie prowadzi pacjentów w Centrum Medycznym Da Vinci. W ramach przewodu doktorskiego badał dolegliwości bólowe odcinka L-S kręgosłupa. Był konsultantem w przedsiębiorstwach wychodzących naprzeciw chorobom zawodowym pracowników. Swoje kompetencje poszerzał w czasie licznych kursów prowadzonych przez nauczycieli z Polski i całego świata. Opinie pacjentów na stronie: ZnanyLekarz.pl Twórca szkoleń dla fizjoterapeutów z zakresu terapii manualnej i treningu stabilizacji. Opracował autorską koncepcję treningu funkcjonalnego akcentującego ruch, dający poczucie satysfakcji. Ceni czas z rodziną, szczególnie ze swoimi dwiema siostrzenicami. W wolnym czasie pływa, tańczy swinga i chodzi po górach. Miłośnik podróży do krajów nieprzesiąkniętych kulturą zachodnią.
Michał Kaczmarek
Absolwent i asystent Flandres International College Of Osteopathy (Belgia). Absolwent AWF w Krakowie.
Przez 12 lat trenował biegi średnie, nadal pozostając aktywnym biegaczem – do niego należy tytuł Mistrza Polski Fizjoterapeutów w Półmaratonie. Łączy wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobytą na licznych szkoleniach zagranicznych oraz poprzez własne doświadczenia jako zawodnik. Specjalizuje się w Analizie techniki biegu i leczeniu kontuzji biegowych. Współpracował ze światowej sławy zawodnikami, m. in.: Agnieszką Radwańską, Angelika Cichocka i Marcinem Lewandowskim.
Agata Borek-Gątkowska
Fizjoterapeutka, absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, studentka czwartego roku osteopatii z doświadczeniem zdobytym w Polsce oraz w Niemczech. Aktualnie pracuje w gabinecie w Zakopanem. Ukończyła liczne kursy z zakresu manipulacji, terapii przeciwobrzękowej, tkanek miękkich wg dr Ciechomskiego, osteopatycznej terapii kręgosłupa według Mazura, stabilizacji centralnej i obwodowej wg Legockiego, kurs podstawowy i rozwijający PNF, manipulacji kręgosłupa. Pasjonatka działań manualnych, m.in. malowanie, wyszywanie, itp. W wolnym czasie przygotowuje się do maratonów i zdobywa 6-tysięczniki.
lek. med. Krzysztof Stączek (opieka lekarska w czasie I modułu kursu)
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, pracuje na Oddziale Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie. Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania zawodowe związane ze zmianami degeneracyjnymi w chorobie zwyrodnieniowej, głównie w zakresie stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.